Srpski izborni sistem je proporcionalan – zatvoren sa jednom izbornom jedinicom. Jedna izborna jedinica znači da cela Srbija predstavlja tu izbornu jedinicu i u njoj se istovremeno bira svih 250 poslanika. „Proporcionalan“ znači da svaka politička partija ima onoliko procenata poslaničkih mandata u Narodnoj skupštini koliko je dobila glasova na izborima. „Zatvoren“ znači da glasači moraju da glasaju za političku partiju čiji lider odlučuje koji će kandidati dobiti poslanički mandat.
Dakle, karijera poslanika zavisi od volje partijskog lidera što omogućava lideru da vlada poslanicima, a glasači su obezvlašćeni. Ako demokratija znači vladavinu naroda, može se reći da je ona u našem slučaju sputana.
Švajcarski izborni sistem je proporcionalan – otvoren sa 26 izbornih jedinica koliko ima kantona. Svaki kanton predstavlja po jednu izbornu jedinicu i u svakom od njih se biraju samo poslanici tog kantona čiji je broj srazmeran broju lokalnih glasača.
„Proporcionalan“ znači da svaka politička partija ima onoliko procenata poslaničkih mandata u Donjem domu skupštine koliko je dobila glasova na izborima. „Otvoren“ znači da glasači direktno glasaju za kandidate i tako odlučuju ko će od njih dobiti poslanički mandat. Dakle, karijera poslanika zavisi od volje glasača što omogućava glasačima da vladaju poslanicima, a partijski lider je obezvlašćen. Ako demokratija znači vladavinu naroda, može se reći da je ona u ovom slučaju nesputana.
Kako to u praksi izgleda?
U Srbiji vam pre izbora stigne na kućnu adresu poziv za glasanje. Na dan izbora odete na svoje biračko mesto, legitimišete se, uzmete glasački listić na kome su odštampana imena političkih partija i zaokružite neku od njih.
U Švajcarskoj vam najmanje tri sedmice pre izbora stigne na kućnu adresu velika koverta sa izbornim materijalom:
- brošura sa osnovnim informacijama o predstojećim izborima;
- pamfleti sa osnovnim programskim načelima, fotografijama, imenima i biografijama poslaničkih kandidata za vaš kanton za svaku političku partiju ponaosob;
- identifikacioni papir na koji upisujete svoje ime i prezime;
- mala koverta
- blok sa glasačkim listićima od kojih svaki predstavlja spisak poslaničkih kandidata jedne političke partije plus jedan prazan glasački listić.
Svaki glasač raspolaže sa onoliko glasova koliko poslanika bira odgovarajući kanton. On može da sve glasove da jednoj partiji tj. po jedan svakom njenom kandidatu. U tom slučaju je dovoljno da otcepi glasački list te političke partije i stavi ga u malu kovertu. Može i da neke kandidate precrta, a da njihove glasove da ostalim kandidatima te liste s tim da nikome ne može da dodeli više od dva glasa. Može i da neke kandidate precrta, a da na njihovo mesto upiše kandidate drugih partijskih listi. A može čak i da na onom jednom praznom glasačkom listiću upiše svoju kombinaciju kandidata.
Kada završi sa popunjavanjem glasačkog listića, treba još samo da ga stavi u malu kovertu i zalepi je, da na dan izbora ode sa ličnom kartom na biračko mesto, da se tamo identifikuje službenicima i ubaci kovertu u biračku kutiju. A može i poštom da obavi glasanje tako što će u veliku kovertu ubaciti identifikacioni papir sa upisanim imenom i prezimenom i zalepljenu malu kovertu sa glasačkim listićem, potom i veliku kovertu zalepi i bez marke je ubaci u poštansko sanduče. U nekim kantonima postoji i mogućnost glasanja internetom.
Izborni sistem je tek prva, ali vrlo važna karika u lancu srpske nesreće koja mora biti zamenjena.
Ostale karike su:
- mogućnost opoziva loših poslanika;
- drugačija organizacija referendumskog izjašnjavanja i narodne inicijative;
- dvodomna umesto jednodomne skupštine;
- vlada sa 7 umesto 24 člana;
- ukidanje funkcije predsednika Republike i prebacivanje njegovih nadležnosti na predsednika Vlade;
- decentralizacija Srbije na tri nivoa vlasti: državni, okružni i opštinski s tim što će svaki od njih raspolagati sa 33% budžetskih para;
- ukidanje pokrajina;
- osamostaljivanje i reorganizacija sudske vlasti.
Predlažem vam da testirate političare tako što ćete im predložiti da u program svoje partije za početak uvrste promenu našeg izbornog sistema po uzoru na švajcarski. Njihova reakcija će vam pokazati da li pod „demokratijom“ podrazumevaju vladavinu naroda ili vladavinu partijskih lidera.