Leskovac NAJJEFTINIJI za život, logično kad ima i najniže zarade u Srbiji

Od 15 gradova u Srbiji, koji se nalaze na listi, odnosno deo su analize kupovne moći po gradovima Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Leskovac je najjeftiniji grad za život dok je Novi Sad najskuplji, piše sajt Bizlife.rs.

Među jeftinijim gradovima za život su i Zaječar i Kraljevo, pokazala je analiza kupovne moći po gradovima rangiranim prema zaradama u odnosu na prosek republike za decembar prošle godine.

Manje je za te potrepštine bilo potrebno novca u Nišu – 69.391,93 dinara, u Užicu prosečna potrošačka korpa bila je oko 71. 700 dinara, u Smederevu oko 68.900, Sremskoj Mitrovici 76.700, Valjevu oko 70. 200, Šapcu oko 71.200 dinara.

Tročlano domaćinstvo u Kragujevcu za mesec dana potroši 67.732 dinara za hranu, stanovanje, prevoz i ostale potrebe, a približno toliko i u Zaječaru i Kraljevu. Najniža prosečna potrošačka korpa je na jugu zemlje, u Leskovcu – 64.000 dinara. Toliko su iznosile prosečne potrošačke korpe po gradovima Srbije u decembru 2020. godine.

Inače, Leskovčani i dalje imaju najniže plate u Srbiji, čak 14 hiljada ispod republičkog proseka. Prosečna zarada u Leskovcu, bez poreza i doprinosa iznosi 49.488 dinara, u Bojniku 44.623, Vlasotincu 44.525, Lebanu 45.818, Medveđi 55.143, a Crnoj Travi 49.965 dinara. Čista prosečna zarada u Nišu iznosila je 60.387 dinara, a Vranju 51.740.

Prosečna potrošačka korpa procenjuje se na osnovu tročlanog domaćinstva i u njoj se nalazi 75 artikala. Pored osnovnih prehrambenih namirnica, u potrošačkoj korpi nalaze se i troškovi prevoza, stanovanja, duvana i alkoholnih pića, zdravstva, obrazovanja…

Prosečna potrošačka korpa u decembru na nivou cele Srbije je iznosila 74.057,43 dinara, a minimalna je iznosila 37.941,70 dinara.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Za ovakvo stanje na jugu jedino mogu da krivim domaće „gazde“, koji imaju veliku ponudu radne snage bez posla, pa zbog toga i mogu da drze radnika na minimalcu. Jer ako jedan radnik nece da radi za taj minimalac „ima neko ko hoće“
Zbog toga mi je jedino i drago što je stigla konkurencija od stranih kompanija koje hteli mi da priznamo ili ne, opet bolje plaćaju srpskog radnika nego li domaći preduzetnici.
Opet će neko reći da stranci dobijaju subvencije, ali subvencije uzimaju i domaći privrednici, samo što domaći više vole da paradiraju skupim kolima po gradu umesto da kvalitetno plate svoje radnike koji su im ih i zaradili.

Tako je i kad ne zelite vise kod privatnog lokalnog preduzetnika da radite baci vam radnu knjizicu u preradjenom ulju .