Leskovački sudovi su pet godina razvlačili proces protiv Miroljuba Petrovića zbog koga je, posledicom njegovog savetodasvstva, umrlo dvoje ljudi. Na kraju je pred Osnovnim sudom u Leskovcu osuđen na novčanu kaznu od 100.000 dinara za krivično delo nadrilekarstvo i apotekarstvo, iako je bilo logično da bude osuđen na zatvorsku kaznu.
Da li je u tome pogrešio sud ili istražni organi ili tužilaštvo koje se čak žalilo na dodeljenu kaznu, sigurno će se ispitivati u budućnosti, a redakcija Rešetke će se narednih dana baviti potresnim svedočenjima žrtava koja su izneta na sudu, ali i bizarnim odbranama (ako uopšte tako možemo da ih nazovemo) samog Petrovića i njegovih saradnika.
Kada smo došli do pomenute presude, otkucane čak na 34 strana, i pročitali svedočenja porodica žrtava njegovog “lečenja”, odlučili smo da ih objavljujemo u celosti. Upravo u vreme kada neke (malo)umne internet televizije, pa čak i one sa nacionalnom frekvencijom, rehabilituju njegov lik i delo, dozvoljavajući mu da se i sam sprda sa izrečenom sudskom kaznom.
IPM I LAŽNI DOKTORAT
Tek kada je optužen da je „savetima“ nekog oterao u smrt, Ministarstvo prosvete se pozabavilo Petrovićevim Institutom za prirodnu medicinu.
“Na istoimenom sajtu se Miroljub Petrović predstavljao kao doktor, a to čini i na glavnom pretresu kada kaže da je zvanje doktora filozofije stekao na Univerzitetru ‘Aleksandar Joan Kuza’ u mestu Jaši u Rumuniji, dok je u Americi završio medicinski fakultet na Internacionalnom institute za originalnu medicine u Merilendu, koji fakultet je po njegovom kazivanju, akreditovan od strane nadležnih organa Amerike, iako dokaze za ove trvdnje nije sudu priložio”, navodi se u presudi Osnovnog suda u Leskovcu.
Sud takođe podseća da je Petrović tada počeo da gostuje na raznim televizijama, da se pojavljuje u štampi i na YouTube kanalima, gde je promovisao svoja shvatanja o naučnim dostignućima u oblasti savremene medicine, ne samo u Republici Srbiji već i u čitavom svetu.
“O čemu se je u negativnom svetlu izjašnjavao, a sa druge strabe je favorizovao alternativne metode lečenja, posebno one koje je reklamirao preko sajta IPM proizvodi.Usled takve medijske kampanje, svoje rečitosti, elokventnosti i očigledno visoke inteligencije, uspeo je da pridobije jedaan deo populacije, ne samo u Srbiji već i šire, koja mu je verovala i počela da se priklanja njegovim preporukama i savetima u pogledu lečenja od mnogobrojnih, uglavnom najtežih bolesti”, navodi se u delu obrazloženju presude.
PLAGIRANJE DR RIČARDA ŠULCA
Petrović je, kako se dalje objašnjava, na svom sajtu IPM proizvodi koristio lik i delo dr Ričarda Šulca iz Sad, pozivao se na njega i na lekove i preparate koje je on u svojim knjigama i emisijama uživo promovisao.
“Kako je Miroljub na svom sajtu reklamirao knjige dr Šučca koje je preveo na srpski jezik, a potom i svoje spravljene preparate koje je proizvodio na svom imanju u selu Petrovac, pakovao iste u bočice sa grafičkim dizajnom koji je gotovo bio identičan bočicama i grafičkom dizajnu preparata koje je spravljao i promovisao dr Ričard Šulc, te je na taj način došlo do povrede autorskih prava, od strane advokatske kancelarije Tamare P. Bubalo je Petroviću poslato pismo upozorenja da on za to nema dozvolu”, podseća sud.
Tada je od Petrovića zvanično zatraženo da promeni naziv svog internet domena koji je u svom nazivu sadržao ime dr Šulca i da se sa te web stranica momentalno i trajno uklone svi proizvodi i materijali koji podržavaju ili sadrže ime dr Šulca ili se smatraju njegovim autorskim delom.
Zatraženo je da Petrović o svom trošku momentalo i trajno uništi sve zalihe ovih proizvoda.
“Kako je Petrović samo delimično postupio po ovom pismu upozorenja i izvršio kozmetičke izmene na svom sajtu, to je od strane Živka Mijatovića & partners DOO Beograd, pokrenuta inicijativa za pokretanje postupka vanrednog inspekcijskog nadzora pred Ministarstvom zdravlja RS. Sektor za inspekcijske poslove – Odeljenje za inspekciju za lekove i medicinska sredstva i psihoaktivne kontrolisane supstance i prekursore se u februaru 2022. godine izjasnilo da preparati oduzeti prilikom pretresa na imanju u Petrovcu nemaju dozvolu za lek, odnosno nisu registrovani u Republici Srbiji kao biljni, odnosno tradicionalni lek proizvođača ITM proizvodi i da se navedeni proizvođač ne nalazi u bazi podataka proizvođača kojima je Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije – ALIMS, izdala bilo kakvu dozvolu za lek”, navodi se u delu obrazloženja presude.
Upravo ove preparate koristile su žrtve Miroljuba Petrovića, teško bolesni ljudi, koji su ubrzo nakon toga i preminuli, a čija potrsna svedočanstva njihovh porodica ćete čitati u narednim tekstovima.
Tada je ustanovljeno, uvidom u Registar poljoprivrednih gazdinstava, da Miroljub Petrović nema registrovano poljoprivredno gazdinstvo, odnosno da nikada nije bio upisan u Registar poljoprivrednih gazdinstava kao nosilac niti kao član registrovanog poljoprivrednog gazdinstva.
NASTAVIĆE SE