Za Ministarstvo zaštite životne sredine u 2026. godini opredeljena su najveća sredstva do sada – 25,6 milijardi dinara, što je čak pet puta više nego 2020. godine, kada je za ovu oblast bilo izdvojeno nešto više od pet milijardi dinara
Povećanje budžeta omogućiće intenzivniju izgradnju zelene infrastrukture, realizaciju novih ekoloških projekata i nastavak već započetih kapitalnih ulaganja širom zemlje. Planirano je dodatno unapređenje sistema zaštite životne sredine, sa posebnim fokusom na čistiji vazduh, očuvanje prirodnih resursa i zaštitu zaštićenih područja od nacionalnog značaja.
U narednoj godini nastavlja se rad na izgradnji modernih regionalnih centara za upravljanje otpadom, kao i prateće infrastrukture, čime se uvode savremeni standardi u ovoj oblasti. Takođe, predviđen je nastavak izgradnje kanalizacione mreže i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Značajna sredstva biće usmerena i na mere koje su već dale pozitivne rezultate. Za zamenu kotlova u toplanama i javnim ustanovama opredeljeno je 350 miliona dinara, dok se očekuje realizacija projekata za poboljšanje kvaliteta vazduha u više lokalnih samouprava, finansiranih kroz kreditnu liniju EBRD u iznosu od 50 miliona evra.
Budžetom su obezbeđena sredstva i za zamenu individualnih ložišta u domaćinstvima, ozelenjavanje gradova, kao i za zatvaranje i sanaciju nesanitarnih deponija, za šta je predviđeno 1,35 milijardi dinara. Za čišćenje divljih deponija i uvođenje video-nadzora izdvojeno je 200 miliona dinara.
Za subvencionisanu kupovinu električnih vozila planirano je 170 miliona dinara, dok je za zaštitu i upravljanje zaštićenim područjima izdvojeno 730 miliona dinara, što je 180 miliona više nego prethodne godine. Značajan rast beleže i sredstva za zaštitu i očuvanje voda, za šta je u 2026. godini opredeljeno 500 miliona dinara, u odnosu na 30 miliona dinara u 2025. godini.
S. Stojiljković








































































